Projektová dokumentace je soubor dokumentů, schemat a výkresů, obsahujících veškeré informace a přesné charakteristiky / funkční,technické, estetické / budoucího objektu.
DRUHY PROJEKTOVÉ DOKUMENTACE
PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE PRO ÚZEMNÍ ŘÍZENÍ
Tento typ dokumentace (dále jen DUR) je již nutným stupněm pro určitý druh staveb. Zpracovává se v potřebném rozsahu pro posouzení stavby v územním řízení. Uzemní řízení provádí místně příslušný stavební úřad a výsledkem tohoto řízení je vydané rozhodnutí o umístění stavby. Na základě tohoto rozhodnutí již prakticky nemůže nastat situace, že by stavba nemohla být z nějakého důvodu povolena v následném stavebním řízení. Toto je podstatná jistota pro zákazníka. Zjednodušenou formou územního řízení je územní souhlas, který za určitých podmínek nahrazuje rozhodnutí o umístění stavby.
V územním řízení se především posuzuje umístění stavby a její celkové působení na okolí, odstupy od hranic pozemků, připojení stavby na potřebné sítě technického vybavení, požární ochrana budoucí stavby i případných sousedních staveb a pozemků. V závislosti na typu stavby může obsahovat rovněž vnitřní dispoziční řešení navrhovaných objektů. Mezi navrhované objekty zde nepatří jen vlastní hlavní objekt (např. rodinný dům, bytový dům nebo provozovna), ale všechny objekty související s provozem stavby. Jedná se např. o (mimo již zmíněné sítě technického vybavení) vnitřní a přípojné komunikace, oplocení pozemku, čistírna odpadních vod, úložiště paliva pro vytápění a další objekty. V DUR je možné již stanovit orientační propočet nákladů stavby. Podrobný rozsah příloh, který by měla dokumentace k územnímu řízení obsahovat je specifikován v příloze č.4 k vyhlášce č. 63/2013 Sb. o podrobnější úpravě územního řízení.
V rámci DUR je vhodné vyřešit i vnitřní dispozice jednotlivých objektů, aby v dalším stupni projektové dokumentace nebyly měněny objemové charakteristiky stavby (výška, zastavěná plocha, tvar objektu, atp.). V takovém případě by mohlo dojít k rozporu s již vydaným rozhodnutím o umístění stavby a mohla by nastat potřeba jeho změny. Pro tento účel velmi dobře poslouží výsledky práce na studii stavby. Ze stejného důvodu jako je potřeba mít dobře vyřešené vnitřní dispozice, je velmi vhodné zajistit již v rámci zpracování DUR potřebné průzkumy, jako je například inženýrsko geologický nebo přesné geodetické zaměření pozemků. Tyto podklady mohou velmi ovlivnit již základní návrh stavby.
DOKUMENTACE PRO OHLÁŠENÍ STAVBY / STAVEBNÍ POVOLENÍ
Projektová dokumentace pro ohlášení stavby a projektová dokumentace pro stavební povolení, (dále jen PDSP), je nezbytnou přílohou pro ohlášení stavby a pro podání žádosti o stavební povolení. Po oba uvedené případy se zpracovává stejný typ dokumentace. Stavební povolení vydává místně příslušný stavební úřad. Po jeho vydání a nabytí právní moci lze zahájit realizaci stavby.
Rozsah PDSP je opět přesně specifikován v příloze č.1 výše uvedené vyhlášky č. 62/2013 Sb. Zde uvedený obsah stačí pro vydání stavebního povolení, ale není dostatečným podkladem pro vlastní realizaci stavby. Toto je velmi důležité si uvědomit. Dokumentace ke stavebnímu řízení může být totiž lákavou nabídkou vzhledem ke své podstatně nižší ceně oproti kompletní projektové dokumentaci.
Zpracování samostatné PDSP má význam především v případech rozsáhlejších a složitějších staveb, kdy zpracování tohoto stupně projektu a jeho následné rychlé schválení ve stavebním řízení může ušetřit čas přípravy stavby. Následovat by však vždy mělo zpracování dalšího stupně projektové dokumentace - tedy dokumentace pro provádění stavby.
Pokud se tak nestane a stavba je zadána k realizaci pouze s tímto stupněm projektu, vystavuje se stavebník (investor stavby) nebezpečí, že dílo může po mnoha stránkách dopadnout jinak, než byl původní úmysl projektanta i investora. Dokumentace pro stavební povolení totiž nemusí jednoznačně definovat všechny konstrukce a materiály použité ve stavbě. Tyto věci do značné míry ovlivňují celkovou kvalitu i cenu stavby. V PDSP mohou být použité výrobky, materiál i některé konstrukce popsány velmi obecně. Takto obecný popis může způsobit mnoho komplikací při vlastní realizaci, a to především při možných dohadech se stavební firmou. PDSP rovněž nemusí definovat přesné řešení technických instalací (vytápění, elektroinstalace, zdravotní instalace a další) a tím vzniká další prostor pro možná nedorozumění. V mnoha případech se tak dle našich zkušeností stává. Je tedy třeba, aby si stavebník přesně uvědomil, co získá (a co může ztratit) pokud vybere projekční firmu, která mu zpracuje pouze dokumentaci pro stavební povolení a na možnost a případně potřebu zpracování dalšího stupně dokumentace ho ani neupozorní.
Důležité pro zákazníka je rovněž to, že v rámci zpracování PDSP nejdou ještě zcela přesně stanovit náklady stavby. Závazně lze zpracovat pouze tzv. "propočet nákladů", který může doznat při rozpracování PDSP do úrovně dokumentace pro provedení stavby jistých změn. Jistým "kompromisem", například v případě přípravy menších staveb (rodinných domů) může být možnost specifikovat s projektantem části projektu, které budou více propracované (viz níže - dokumentace pro provedení stavby - PDPS). V praxi to například znamená, že stavební řešení a konstrukční řešení budou ve stupni pro provedení stavby a ostatní části projektu budou ve stupni PDSP.
Dokumentace pro stavební povolení nebo ohlášení stavby (DSP)
Rozsah dle vyhlášky č.62/2013 Sb.
Dokumentace slouží pro stavební úřad, aby mohl vydat povolení ke stavbě. Dle vyhlášky má své přesně dané dělení a obsah. Detailnost zpracování dokumentace je také přizpůsobena tomuto účelu. Jsou zde jasně čitelné velikosti, rozměry, materiály a účel všech základních konstrukcí a technologií tak, aby stavební úřad mohl posoudit, že dům je architektem navržen dle platných norem a splňuje všechny obecné požadavky na výstavbu rodinných domů.
TATO DOKUMENTACE NENÍ PRIMÁRNĚ URČENA PRO SAMOTNOU VÝSTAVBU!!!
V této dokumentaci nejsou řešeny technické detaily a neobsahuje položkový rozpočet stavby (výkaz výměr). Pokud se podle této dokumentace rozhodnete stavět, bude nutno během výstavby konzultovat mezi stavební firmou a stavebním dozorem jednotlivé detaily, popřípadě dílčí technologie.
Dokumentace pro stavební povolení obsahuje:
A)Průvodní zpráva
B) Souhrnná technická zpráva
C) Situace stavby
01. Situace širších vztahů
02. Koordinační situace
D) Výkresová část
01. Půdorys základů
02. Půdorys jednotlivých podlaží
03. Řezy A-A, B-B
04. Výkres krovu
05. Půdorys střechy
06. Jednotlivé pohledy
E) Zásady organizace výstavby
01. Technická zpráva
02. Zařízení staveniště
F) Dokladová část
01. Plán kontrolních prohlídek
02. Průkaz energetické náročnosti budovy
03. Architektonické a stavebně – technické řešení
04. Technická zpráva
05. Stavebně – konstrukční část (statika)
06. Požárně – bezpečnostní řešení
07. Technika prostředí staveb
08. Zdravotechnika (kanalizace, vodovod)
09. Vytápění
10. Plynoinstalace
11. Projekty přípojek
12. Projekt dopravního napojení
PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE PRO PROVEDENÍ STAVBY
Projektová dokumentace pro provedení stavby, nebo též prováděcí projekt (dále jen PDPS) není potřebná pro vlastní stavební řízení, ale je nutná pro vlastní realizaci stavby, jak ostatně její název napovídá. Měla by obsahovat detailně rozpracované řešení všech konstrukcí a výrobků z předchozího stupně dokumentace (PDSP) včetně potřebných detailů. Zároveň by neměl řešení PDSP výrazně měnit. PDPS je velmi důležitá pro ty, kteří chtějí, aby jejich stavba byla po všech stránkách předem jednoznačně definována a nebyl dán velký prostor pro různé změny, při realizaci stavby. Nutno dodat, že projekt pro provedení stavby může rovněž zpracovat (nebo zadat jeho zpracování) stavební firma, která realizuje stavbu. V tom případě však zapracuje jeho cenu do celkové konečné ceny stavby a zákazník většinou nemá mnoho možností zasahovat do procesu jeho tvorby, tak jako v případě volby nezávislého projektanta. Z dlouhodobé zkušenosti v mnoha případech ale nastane spíše ta varianta, že dodavatel dokumentaci pro provedení stavby ani nezpracuje sám, ani nezajistí jeho zpracování a realizuje stavbu podle nedostatečné dokumentace.
U menších staveb může být vhodné zpracovat tzv. (dříve takto označovanou) jednostupňovou dokumentaci v rozsahu, který v sobě zahrnuje oba výše popsané typy projektů (PDSP+PDPS). Takový projekt se dá posoudit ve stavebním řízení a je rovněž bez dalších úprav použitelný pro realizaci stavby a po doplnění o výkaz výměr a rozpočet bez problémů i např. pro výběrové řízení na dodavatele stavby. Taková dokumentace jednoznačně definuje stavbu po všech stránkách.
PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE SKUTEČNÉHO PROVEDENÍ STAVBY
Projektová dokumentace skutečného provedení stavby (dále jen DSPS) by měla být vypracována jednak v případě změn při realizaci stavby jako doklad pro povolení k užívání stavby, ale především je její zpracování v zájmu vlastníka stavby. Ostatně povinnost vlastníků staveb uchovávat po celou dobu trvání stavby dokumentaci odpovídající jejímu provedení podle vydaných povolení je zakotvena ve stavebním zákonu. Je to ale také velká výhoda pro majitele, zvlášť pokud vlastní tuto dokumentaci.
PASPORT STAVBY
Pasport stavby je zjednodušená dokumentace stavby. V pasportu stavby najdeme popis stavby a jednotlivých konstrukcí, zjednodušené výkresy stavby s již ověřenými a zaměřenými rozměry dílčích konstrukcí. Dokumentace skutečného stavu stavby a její uchovávání je stanoveno stavebním zákonem. Pasport stavby vám vytvoří jakákoliv projekční kancelář. Jeho cena se většinou odvíjí od plochy budovy.
Pasport stavby je potřeba při samotném návrhu rekonstrukce, modernizace nebo energetické optimalizace domu, také při jednání s úřady a dotčenými orgány.
Můžeme jej použít jako podklad pro vypracování PENB, také pokud chceme rekonstruovat a nemáme aktuální nebo žádné podklady k domu. Pasport stavby potřebujete při žádosti o Zelenou úsporám, pro pojišťovnu, odhad ceny nemovitosti.
Pasport stavby nenahrazuje řádné stavební povolení nebo povolení k užívání stavby.
Typy pasportů
► Překreslené stávající papírové projekty bez kontroly skutečného stavu
► Překreslené stávající papírové projekty s kontrolou skutečného stavu
► Zaměření a zakreslení stávajícího stavu budovy bez doložených papírových podkladů
Základním výstupem pro pasport stavby je půdorys, řez, pohledy a fotodokumentace stavby. Jednotlivá specifika a podrobnosti, ale také vynesení v potřebném měřítku je provedeno podle dohody a přání zákazníka. Nejčastěji se vytvářejí výkresy v měřítku 1:50, které slouží jako podklad pro samotné stavební úpravy. Jako podklady pro řízení s orgány samosprávy a rekonstrukce bez zásahu do konstrukcí vám postačí měřítko 1:100 nebo 1:200. Pasport může obsahovat také návrh na odstranění případně objevených vad.
Cena za 1 m2 půdorysné plochy dle pásma náročnosti | ||||
m2 |
I. |
II. |
III. |
IV. |
< 250 |
35,- |
60,- |
85,- |
110,- |
500 |
30,- |
50,- |
70,- |
90,- |
750 |
25,- |
40,- |
60,- |
80,- |
1000 |
23,- |
35,- |
55,- |
70,- |
1500 |
20,- |
30,- |
45,- |
60,- |
2000 |
17,- |
28,- |
43,- |
57,- |
2500 |
16,- |
26,- |
40,- |
53,- |
3000 |
15,- |
25,- |
37,- |
50,- |
PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy - kvantifikuje veškeré energie spotřebované při standardizovaném provozu hodnocené budovy a (podobně jako energetický štítek spotřebiče) zařazuje budovu do příslušné třídy v rozsahu A-G. Průkaz hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, tedy energii na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení. Průkaz lze zpracovat pro jakoukoliv budovu či její ucelenou část.
Průkaz není ale žádnou novinkou. Již od 1. 1. 2009 je stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 103/2015 Sb., o hospodaření energií (dále jen zákon) povinen zajistit splnění požadavků na energetickou náročnost budovy a doložit jej průkazem.
Tato povinnost je však od 1. ledna 2013 přesněji specifikována. Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek je povinen zajistit zpracování průkazu:
- při výstavbě nové budovy nebo při větší změně dokončené budovy
- pro budovu užívanou orgánem veřejné moci
- od 1. července 2013 (budova s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 500 m2)
- od 1. července 2015 (budova s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 m2)
- pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy
Od 1. ledna 2013 je rovněž stanovena povinnost vypracování PENB v případě prodeje a pronájmů nemovitostí. Podle § 7a odst. 2 zákona je totiž vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek povinni zajistit zpracování průkazu:
- při prodeji budovy nebo ucelené části budovy
- při pronájmu budovy
- od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části budovy
Průkaz platí 10 let ode dne data vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován. Průkaz může vypracovat pouze energetický specialista, který je oprávněn Ministerstvem ke zpracování průkazu.
Další informace naleznete v zákoně č. 103/2015 Sb., o hospodaření energií, ve vyhlášce č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, popř. na specializovaných webových stránkách www.prukaznadum.cz.
Cenu za zpracování PENB naleznete zde.